Skijöring - na běžkách taženi psy
Skijöring - na běžkách taženi psy

Skijöring nabízí spojení sportu, adrenalinu a zábavy

Dalším z neobvyklých zimních sportů je skijöring, tedy tažení za psy na běžkách. Tento zimní sport u nás není ještě moc známý, ale postupem času se mezi lidi rozšiřuje více a více. Výhodou pro tento adrenalinový sport je, že zájemce o skijöring umí na běžkách, popř. také ještě na bruslích. Skijöring pochází z Norska, kde původní myšlenkou nebylo sportovní vyžití, ale způsob dopravy. Z norského překladu to znamená "řízení lyží“. Do České republiky se dostal v 80. letech minulého století. V Peci pod Sněžkou v roce 1985 se konal první závod ve skijöringu. Ve spřežení je jeden až tři psi, kteří jsou speciálně vycvičeni. Psi musejí být nejen silný, aby lyžaře utáhly, ale musejí být také poslušní a při závodech nesmějí být agresivní vůči jiným psům

Pokud zvolíte tento zážitek, než se vydáte na samotnou jízdu, instruktor vás dokonale proškolí. Před samotnou jízdou se seznámíte se psy, zapřáhnete si je a připravíte se na jízdu. Jak již bylo zmíněno, na samotné cestě s vámi bude instruktor, takže se nemusíte ničeho obávat. Terén bude přizpůsobený vašim zkušenostem.

bezmocnost
pocit moci
mrazení
štěstí
zábavnost
nadšení
strach
vzrušení
nespoutanost
radost
časově náročné
náročné psychicky
adrenalin
relaxace
náročné fyzicky
sebepoznání
vědomosti
dovednosti
zručnost
rozhled
zkušenosti
pro páry
pro dospělé
pro děti
pro muže
pro ženy
pro seniory
dovednosti
78%
rozhled
76%
pro muže
98%
pro ženy
95%
pro děti
56%
pro dospělé
100%
vzrušení
62%
adrenalin
47%
náročné psychicky
22%
náročné fyzicky
72%
relaxace
40%

Čestmír Šenk
rozhled 83%
pro muže 100%
pro ženy 100%
pro děti 70%
pro dospělé 100%
dovednosti 87%

V každé kultuře existuje určitá forma terapeutické masáže; popisy mnoha metod, které jsou používány dodnes, známe z nejstarších zapsaných lékařských textů. Čínský rukopis z roku 2700 před naším letopočtem doporučuje každé ráno provádět automasáž „proti nachlazení.